У периоду од 16. до 20. јуна 2025. године у Херцег Новом, Црна Гора, одржана је 13. Међународна конференција о зрачењу, природним наукама, медицини, инжењерству, технологији и екологији – RAD 2025 (Thirteenth International Conference on Radiation, Natural Sciences, Medicine, Engineering, Technology and Ecology).
Овај научни скуп окупио је велики број стручњака и истраживача из целог света, који се баве најсавременијим темама из домена нуклеарних наука.
Представници ЈП "Нуклеарни објекти Србије" биле су Илијана Зелић, Исидора Најдхефер и Тијана Стојановић.
Током конференције, колегинице су представиле резултате истраживачког рада који се спроводи у оквиру нашег предузећа, са посебним акцентом на актуелне теме у области биодозиметрије, нуклеарне форензике и радијационе заштите.
Илијана Зелић, мастер форензичар, одржала је усмену презентацију на тему:
„Rare Earth Elements Patterns of Uranium Ore Concentrate Using ICP-MS Technique – Application in Nuclear Forensics“, у којој је представила употребу ICP-MS технике за анализу концентрације ретких земаља у концентрату уранијумске руде, са циљем одређивања порекла материјала за потребе нуклеарне форензике.
Исидора Најдхефер, докторанд физике, излагала је рад:
„Radionuclide Analysis of the Simulated Contaminated Surface Sample for the Purpose of IAEA-TERC-2024-01 Proficiency Test“, чији је фокус био на учешћу у међународном међулабораторијском поређењу узорака контаминиране површине у оквиру програма који спроводи Међународна агенција за атомску енергију (IAEA). Циљ рада је валидација метода за одређивање активности површинске контаминације.
Тијана Стојановић, докторанд биологије, представила је постер под називом:
„Improvement of Biodosimetry and Radiation Dose Assessment: Future Challenges“, који је показао примену биодозиметрије у процени апсорбоване дозе јонизујућег зрачења помоћу цитогенетичке анализе дицентричних хромозома, са циљем унапређења методе и поузданости.
Учествовање ЈП „Нуклеарни објекти Србије“ на овако значајним међународним конференцијама представља доказ континуираног улагања у истраживања и развој младих кадрова.